• 30 LIS 21

Stowarzyszenie Centrum Montessori Senior organizuje dwu dniowe warsztaty w Rzeszowie w terminie 5-6 luty 2022r. dla rodzin, opiekunów, psychologów, terapeutów zajęciowych, personelu medycznego z zakresu opieki, pracy z osobami z zespołami otępiennymi poprzez Metodę Montessori Senior Lifestyle.

Informacja odnośnie warsztatów

Czy wiesz że …

Czy wiesz, że osoba z chorobą Alzheimera może zapamiętywać i uczyć się nowych umiejętności?

Że możesz skutecznie wspomagać samodzielność seniorów żyjących z zaburzeniami poznawczymi?

Co to jest proteza poznawcza i jak ją samodzielnie wykonać?

Jak skutecznie sobie radzić z trudnymi zachowaniami seniorów z chorobą Alzheimera?

Jeżeli ciekawią Cię te zagadnienia,serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty!

Metoda Montessori Senior – Montessori Lifestyle® pomoże Ci znaleźć wiele pomysłów na to jak aktywować osoby z zaburzeniami neuropoznawczymi (zwanymi również „demencją” lub „otępieniem”).

Nauczysz się

– nowoczesnych technik stymulowania funkcji poznawczych

– tworzenia protez poznawczych

– oraz dostosowywania otoczenia i swojego zachowania do potrzeb seniorów z niepełnosprawnością poznawczą.

Co zyskujesz

Zrozumienie podstawowych założeń pedagogiki Marii Montessori i ich dostosowanie do problematyki osób w podeszłym wieku z zaburzeniami poznawczymi.

Zmiana stereotypów i sposobu postrzegania „demencji” oraz osób dotkniętych tym problemem.

Nabycie umiejętności wychwycenia, oceny i wykorzystywania zachowanych umiejętności, również u osób w zaawansowanym stadium demencji.

Opanowanie technik komunikacji i interakcji dostosowanych do osób z zaburzeniami poznawczymi.

Nauczenie się tworzenia i dostosowywania zajęć i czynności według umiejętności i cech seniora, tak aby zwiększyć jego aktywne uczestnictwo (zajęcia indywidualne i grupowe).

Zdobycie umiejętności angażowania seniorów z demencją w życie społeczne, wzmacniania poczucia przynależności do wspólnoty.

Zdolność analizowania i zrozumienia problemów z zachowaniem u osób z demencją, tak aby móc zaproponować konkretne rozwiązania.

Co otrzymujesz

21 godzin akademickich warsztatów

materiały szkoleniowe oraz terapeutyczne wspomagające stosowanie tej techniki w postaci kwestionariuszy, formularzy oraz dokumentacji usprawniających opiekę opartą na zindywidualizowanym podejściu do seniorów z zaburzeniami neuropoznawczymi z uwzględnieniem ich potrzeb i zachowanych umiejętności – w nośniku pamięci usb

dostęp do platformy testowej i certyfikacyjnej

możliwość uzyskania certyfikatu z Metody Montessori Senior – Montessori LIfestyle®

(Certyfikacja podstawowa)uznawanego przez twórcę metody dr Camerona Campa.

Koszty certyfikacji wliczone są w cenę warsztatów.

Program Warsztatów

Dzień 1 (9:00-18:00)

„Choroba otępienna” – stereotypy oraz ich wpływ na nasze emocje, myśli i sposób

zachowania. Nihilizm terapeutyczny.

Zachowane umiejętności.

Mózg emocjonalny.

Pamięć proceduralna.

Od pedagogiki Marii Montessori do innej wizji opieki nad seniorami z zaburzeniami poznawczymi.

Tworzenie zajęć opartych na Metodzie Montessori dla Seniorów.

Dzień 2 (9:00-18:00)

Zbieranie informacji o upodobaniach, pragnieniach i preferencjach.

Dokonywanie oceny zachowanych umiejętności.

Sposoby na uciążliwe zachowania

Analiza otoczenie seniora i dostosowanie go do jego potrzeb.

Konstruowanie skutecznych protez poznawczych

Przygotowanie zajęć opartych o zasady Metody Montessori

Zajęcia grupowe – kółko dyskusyjne i kategoryzacja Montessori

Kółko czytelnicze Montessori

Montessori Senior – Certyfikacja (centrum-montessori-senior.pl)

Opis sylwetki prowadzącej

Anna Maria Majchrzycka – magister pedagogiki ze specjalizacją gerontologia, terapeutka zajęciowa, współzałożycielka i wiceprezes Fundacji PETRA senior, trenerka Metody Montessori Senior W swojej pracy najwięcej czasu poświęca na wspieranie osób z zaburzeniami neuro poznawczymi, ich opiekunów rodzinnych i zawodowych. Wierzy głęboko w to, że osoby, które żyją z problemami poznawczymi na każdym etapie choroby mogą współuczestniczyć w życiu rodzinnym i społecznym (niezależnie czy jest to dom czy DPS). W czasie ponad 10 letniej pracy cały czas poszerzała swoją wiedzę, uczestniczyła w licznych kursach i szkoleniach. Pasjonatka Metody Montessori Senior.

KONTAKT:

05-540 Zalesie Górne