• 06 LUT 18

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w bezpłatnym projekcie szkoleniowym dla pielęgniarek i pielęgniarzy z obszaru komunikacji z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi i jego rodziną.

Szanowni Państwo,

Z  serdecznie zapraszamy Państwa do  wzięcia udziału w bezpłatnym projekcie szkoleniowym dla pielęgniarek i pielęgniarzy z obszaru komunikacji z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi i jego rodziną.

Projekt jest inicjatywą Szpitala Babińskiego w Krakowie, który opracował autorski program dwudniowego szkolenia warsztatowego. Udział w projekcie jest dla uczestników bezpłatny.

Szkolenia odbędą się w Dębicy, Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie, Sanoku, Tarnobrzegu.Pierwsze szkolenia ruszają już w lutym 2018r.

Coraz więcej Polek i Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Szacuje się, iż co najmniej jedna trzecia pacjentów zgłaszających się do specjalistów różnych specjalności, ma zaburzenia psychiczne. Wyzwania cywilizacyjne, stres, natłok zadań i bycie on-line nie sprzyjają, co gorsze, są przyczyną pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego wielu osób. Według danych z ZUS, w ciągu ostatnich sześciu lat liczba wolnych dni, które pracownicy wzięli z powodu zaburzeń psychicznych, wzrosła o ponad 70 procent.

Zwiększenie występowania chorób i zaburzeń psychicznych wiąże się w konsekwencji z większą ilością pacjentów/ klientów korzystających z usług służby zdrowia, nie tylko wyspecjalizowanych przychodni psychiatrycznych ale i ośrodków zdrowia, lekarzy pierwszego kontaktu, czy też pracowników rejestracji czy aptek.

Z badań i rozmów, które przeprowadzili eksperci Szpitala Babińskiego wynika, iż pracownicy służby zdrowia, w tym zwłaszcza lekarze, pielęgniarki, pracownicy rejestracji, farmaceuci widzą dużą potrzebę podniesienia własnych kompetencji w pracy z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi: „brakuje nam narzędzi, wiedzy, w jaki sposób poprowadzić pacjenta który ma trudności i zaburzenia psychiczne lub jest w kryzysie; często brakuje nam wiedzy ale i czasu na to aby spokojnie móc porozmawiać z pacjentem, czasem dopiero po czasie, pojawia się refleksja, że dana osoba ma zaburzenia psychiczne i że powinniśmy poświęcić jej więcej czasu, lub inaczej pokierować rozmową.”

Wszelkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Panią Jolantą Chmielarczyk – Wdówką, telefon: 504-947-744, e-mail:jolanta.wdowka@babinski.pl oraz na stronę projektu: www.kontaktwleczeniu.pl.

Zapraszamy też do zapoznania się z ciekawym artykułem na temat relacji pacjent – pielęgniarka, opracowanym przez ekspertów projektu: https://kontaktwleczeniu.pl/pielegniarka_pacjent.html