Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) zaktualizowała w czerwcu 2025 roku definicje pojęć „pielęgniarstwo” oraz „pielęgniarka”. Oficjalne tłumaczenie nowych definicji zamieściła na swojej stronie Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Modyfikacja pojęć „pielęgniarka” i „pielęgniarstwo” wynika z postępujących zmian społecznych i kulturowych, dynamicznego rozwoju nauki i ochrony zdrowia oraz coraz większej złożoności zadań wykonywanych przez pielęgniarki i położne.
„Z dumą udostępniamy je wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom w Polsce jako źródło wiedzy, refleksji i dalszych działań zawodowych” – czytamy na stronie www.nipip.pl
Pielęgniarka
Pielęgniarka to profesjonalistka posiadająca wykształcenie w zakresie wiedzy naukowej, umiejętności i filozofii pielęgniarstwa, której praktyka podlega regulacjom opartym na ustalonych standardach i kodeksach etycznych. Pielęgniarki podnoszą poziom wiedzy na temat zdrowia, promują zdrowie, zapobiegają chorobom, chronią bezpieczeństwo pacjentów, łagodzą cierpienie, ułatwiają powrót do zdrowia i adaptację oraz dbają o godność przez całe życie i w jego ostatnim okresie. Pracują samodzielnie i współpracują w różnych środowiskach, aby poprawiać stan zdrowia poprzez rzecznictwo, podejmowanie decyzji opartych na dowodach naukowych oraz budowanie bezpiecznych kulturowo relacji terapeutycznych.
Pielęgniarki zapewniają zorientowaną na człowieka, pełną empatii opiekę kliniczną i społeczną, zarządzają usługami, usprawniają systemy opieki zdrowotnej, poprawiają zdrowie publiczne i populacji oraz promują bezpieczne i zrównoważone środowisko. Pielęgniarki kierują, edukują, prowadzą badania, promują innowacje i kształtują politykę w celu poprawy wyników zdrowotnych.
Pielęgniarstwo
Pielęgniarstwo to zawód poświęcony przestrzeganiu prawa każdego człowieka do najwyższego możliwego poziomu zdrowia poprzez wspólne zaangażowanie w zapewnianie opieki i usług opartych na współpracy, bezpiecznych kulturowo i skoncentrowanych na człowieku. Pielęgniarstwo działa na rzecz równego dostępu ludzi do zdrowia i opieki zdrowotnej oraz bezpiecznego i zrównoważonego środowiska. Praktyka pielęgniarska odzwierciedla filozofię i wartości zawodu poprzez zapewnianie profesjonalnej opieki w najbardziej osobistych aspektach życia ludzi związanych ze zdrowiem. Pielęgniarstwo promuje zdrowie, chroni bezpieczeństwo i ciągłość opieki oraz zarządza organizacjami i systemami opieki zdrowotnej. Praktyka pielęgniarska opiera się na unikalnym połączeniu wiedzy naukowej, umiejętności technicznych, standardów etycznych i relacji terapeutycznych. Pielęgniarstwo jest zaangażowane w okazywanie współczucia, sprawiedliwość społeczną i lepszą przyszłość dla ludzkości.
Fot. Freepik.com