Obchody 50. rocznicy śmierci Stanisławy Leszczyńskiej, patronki polskich położnych

Kuria Metropolitalna w Łodzi zaprasza pielęgniarki i położne do udziału w uroczystościach z okazji 50. rocznicy śmierci sługi bożej Stanisławy Leszczyńskiej,  które odbędą 11 marca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi   (pl. Kościelny 8). Program: godz. 17.30 – otwarcie wystawy biograficznej „Stanisława Leszczyńska”; godz. 18.00 – msza św. w intencji beatyfikacji sługi bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem i z homilią ks. kard. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego; godz. 19.00 – nawiedzenie krypty.

Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi. W czasie I wojny światowej pomagała biednym jako wolontariuszka. W 1916 r. wyszła za mąż za  Bronisława Leszczyńskiego (doczekali się trzech synów i córki). Już jako mężatka Stanisława ukończyła z wyróżnieniem szkołę położniczą. Przez 40 lat pracowała jako położna. W 1943 r. rodzina Leszczyńskich została aresztowana. Stanisława wraz z córką została przewieziona do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Przydzielono ją do służy medycznej Josefa Mengele, lekarza – zbrodniarza, który prowadził pseudomedyczne eksperymenty na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych.

Leszczyńska z narażeniem życia uratowała tysiące ludzkich istnień. Przy jej pomocy urodziło się 3 tysiące dzieci. Wszystkim niebieskookim niemowlętom, które miały być „wychowane na prawdziwych Niemców”, Leszczyńska robiła niewidoczne tatuaże, aby matki mogły je odnaleźć. Mimo że przyjmowała porody w skrajnie nieludzkich warunkach, nie miała ani jednego zakażenia połogowego, powikłań, pęknięcia, wypadków śmiertelnych wśród matek czy noworodków. Uznano to za cud („Pracowałam z modlitwą na ustach i właściwie przez cały okres mej zawodowej pracy nie miałam żadnego przykrego wypadku” – wspominała później Leszczyńska). Współwięźniarki w obozie nazywały ją Mateczką i Aniołem Życia.

Stanisława Leszczyńska przeżyła wojnę. Swoją służbę obozową opisała w ,,Raporcie położnej z Oświęcimia”, który został opublikowany w „Przeglądzie Lekarskim”. Zmarła 11 marca 1974 r. W 1992 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny, a w 100. rocznicę urodzin jej doczesne szczątki zostały przeniesione z cmentarza do kościoła Wniebowzięcia NMP w Łodzi.

Źródło: ipn.gov.pl, wmpp.org.pl

Stanisława Leszczyńska, patronka położnych

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.